دانیال خاتمی فر رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام استان گیلان گفت:

راه حل های مسئله ورشکستگی باشگاه های بدنسازی در ایام کرونا

انتشار : 1400/06/06

به قلم دانیال خاتمی فر رئیس هیات بدنسازی و پرورش اندام استان گیلان

ابتدا بی مقدمه اجازه دهید «مسئله» اصلی حال حاضر پرمخاطب ترین ورزش کشور عزیزمان را بدون روتوش و بدون تعارف به شرح زیر بازگو نمایم :

«ورشکستگی باشگاه های بدنسازی»

آری مسئله امروز باشگاه های بدنسازی میهن عزیزمان ورشکستگی است!

همانگونه که میدانیم از پنجم اسفندماه سال ۱۳۹۸ در پی شیوع ویروس کرونا ، باشگاه های بدنسازی و پرورش اندام، با قبول مسؤولیت پذیری اجتماعی اقدام به تعطیلی کسب و کار خود کردند و این تعطیلی تا به امروز ادامه داشته و تنها در بازه های زمانی کوتاه با فروکش نمودن مقطعی اپیدمی کرونا باز بوده اند. اما امروز ، آسیب اقتصادی ناشی از تداوم تعطیلی ها  بر کسب و کار‌های ورزشی به بالاترین میزان خود رسیده و باشگاه‌های بدنسازی ما به عنوان پرطرفدارترین مراکز ورزشی در سراسر ایران ، به دلیل عدم پشتیبانی لازم، توان حفظ خود، مربیان و کادر خدماتی و اداری خود را ندارند. از این رو به طور روزانه شاهد ضرر اقتصادی، تغییر کاربری باشگاه‌های ورزشی، بیکاری روزافزون مربیان و نیرو‌های خدماتی و اداری باشگاه‌ها هستیم و امروز به نقطه ای رسیده ایم که بدون تعارف اگر راه حل مناسب و اثربخشی برای این مسئله پیدا ننماییم و بکار نگیریم ، با پدیده ورشکستگی قطعی این باشگاه ها مواجه خواهیم شد!

بر اهل فن پوشیده نیست که باشگاه های بدنسازی ،  نقش بسیار مهمی در فعالیت های ورزشی اقشار مختلف جامعه در سنین مختلف دارند و حتی می توان گفت باشگاه های بدنسازی به نوعی سربازان ورزش همگانی و توسعه ورزش در ایران هم هستند. نگاهی به  آمار فراوانی این باشگاه ها در سطح جامعه ،  اهمیت این مجموعه های ورزشی را به خوبی برایمان نمایان می سازد  و ضرورت توجه مسئولان به آنها را دوچندان می کند. بر اساس یک آمار غیر رسمی بیش از نیم میلیون نفر در باشگاه های ما در سراسر میهن شاغل هستند که با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی این کسب و کارها ، معیشت این افراد به خطر افتاده است.

تداوم این وضعیت و عدم چاره اندیشی اثربخش توسط مسئولان تصمیم ساز،  به منزله محو قطعی بخش خصوصی این حوزه از ورزش است. بخشی که با سرمایه‌گذاری در بخش سلامت و تندرستی مردم به یاری دولت آمده بود تا بخشی از بار اقتصادی دولت را کاهش دهد. اکنون به علت بی توجهی ، با خطر ورشکستگی قطعی مواجه شده اند.

پیامدهای این مسئله را می دانیم چه اندازه است !؟ چه کسانی پاسخگوی ضررهای توامان  اقتصادی و سلامت جسم و روان جامعه خواهند بود؟

علیرغم تعطیلی باشگاه‌های بدنسازی ، علاوه بر اینکه مالکان اماکن بخش خصوصی و حتی بخش‌های دولتی بر دریافت اجاره‌های خود اصرار دارند و متاسفانه  با عدم مساعدت بانکها، این باشگاه ها باید نسبت به پرداخت بدهی خود به بانکها نیز مبادرت ورزند! و تاسف بیشتر اینجاست که امروز ،  سازمان هایی همچون سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی با فشار حداکثری برای مطالبات خود از باشگاه‌ها فشار این روز‌ها را دوچندان کرده‌اند و در کنار آنها  شهرداری‌ها هم از اماکن مسکونی با شرایط ایجاد باشگاه ورزشی طلب دریافت هزینه های تغییر کاربری را دارند و دریغ از ذره ایی گذشت و هم اندیشی برای برون رفت از این بحران!

 

حال که مسئله را تعریف کردیم ، پرسش اصلی اینجاست :

راه حل این مسئله چیست !؟

آیا این مسئله راه حل دارد !؟

آری ، این مسئله راه حل دارد ، اگر کمی تعامل و هم اندیشی در رده تصمیم سازی رده نخست این کشور صورت پذیرد و درک درستی از عواقب این مسئله داشته باشیم ، برای این مسئله راه حل می شود یافت و بکار گرفت و از این مسئله برون رفت.

اولین راه حل این مسئله بازگشایی فوری این باشگاه ها برای کلیه افرادی است که واکسیناسیون آنها انجام شده است. به باور اساتید اهل فن، ورزش بهترین نسخه ای است که با وجود بیماری کرونا می شود برای مردم دنیا نوشت ، ورزشی که مدام و منظم همراه با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی باشد.

انجام یک دسته‌بندی فنی برای باشگاه های بدنسازی از نظر وسعت و امکانات و بازگشایی هوشمند آنها یکی دیگر از راه حل هاست. ؛ همان‌طور که جواز باشگاه‌ها دسته‌بندی شده است و برخی باشگاه‌ها طبق جواز ویژه هستند و وسعت آنها زیاد است لذا می‌توانیم با یک برنامه‌ریزی مناسب با توجه به وسعت فضا در هر ساعت تعداد محدودی از افراد را به باشگاه راه دهیم. در کنار این راه حل ، باشگا‌ه‌ها خودشان نیز متعهد خواهند شد  که گندزایی و ضدعفونی اماکن خود را مطابق با پروتکل های بهداشتی انجام دهند.

معافیت قطعی  باشگاه‌های ورزشی از پرداخت حق بیمه خود و کارگرانشان در ایام تعطیلی باشگاه ها و  تخصیص تسهیلات و اعتبارات بلاعوض و یا کم‌بهره بانکی با مدت‌زمان تنفس بالا، تنفس در بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی قبلی و کاهش هزینه خدماتی نظیر آب، برق و گاز از جمله راه حل های  اثربخش برای جبران بخشی از ضرر و زیان باشگاه‌داران و جلوگیری از مسئله ورشکستگی آنها است.

امروزه بسیاری از اماکن باشگاه‌های بدنسازی، استیجاری است و با تعطیلی‌های ایجاد شده ، آنها اجاره بهای سنگینی را متحمل می‌شوند ، لذا ضروری است تمهیداتی اندیشیده شود تا صاحبان این کسب و کارها هم در الویت پرداخت تسهیلات اجاره از طرف بانکها قرار گیرند.

در خاتمه، امید است با تدبیر و هم اندیشی مسئولان امر ،  زمینه برای تحلیل بهنگام مسئله ورشکستگی باشگاه های بدنسازی و تعریف و بکار گیری راه حل های پیشنهاد شده ،  فراهم شود و با یک سیاست‌گذاری صحیح از وقوع ورشکستگی پرطرفدارترین مراکز ورزشی در سراسر میهن جلوگیری شود.